Ogłoszenie konkursu ofert
Z A R Z Ą D Z E N I E nr 109/2024
WÓJTA GMINY BIERAWA
z dnia 3 września 2024 r.
W sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację w 2024 roku zadania publicznego z zakresu działalności na rzecz mniejszości narodowych, przez organizacje pozarządowe i inne uprawnione podmioty
Na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2024 r., poz. 609 ze zm.), art. 5 ust. 2 pkt. 1 i ust. 4, art. 11 ust. 1 i 2 i art. 13 w związku z art. 4 ust. 1 pkt. 5 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2023 r., poz. 571 ze zm.), art. 18 ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 823), zarządza się co następuje:
§ 1.
- Ogłaszam otwarty konkurs ofert na realizację w roku 2024 zadania publicznego z zakresu działalności na rzecz mniejszości narodowych, przez organizacje pozarządowe i inne uprawnione podmioty.
- Zadanie, o którym mowa w ust. 1 mieści się w priorytetowych zadaniach publicznych wskazanych w § 9 rocznego Programu współpracy Gminy Bierawa z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2024, przyjętego uchwałą nr LXVII/470/2023 Rady Gminy Bierawa z dnia 29 listopada 2023 r.
- Zlecenie realizacji zadania publicznego nastąpi w formie wsparcia wraz z udzieleniem dotacji na jego dofinansowanie, które nie będzie pokrywać pełnych kosztów realizacji zadania.
§ 2.
Treść ogłoszenia o otwartym konkursie ofert, o którym mowa w § 1 stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia.
§ 3.
1. Ogłoszenie o otwartym konkursie ofert, o którym mowa w § 1 ust. 1 podlega zamieszczeniu na okres 21 dni:
- na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy Bierawa.
- na podmiotowej stronie Biuletynu Informacji Publicznej, www.bip.bierawa.pl
- na stronie internetowej Urzędu Gminy Bierawa, www.bierawa.pl
2. Termin 21 dni liczy się od dnia 4 września 2024 r.
§ 4.
Wykonanie zarządzenia powierzam Sekretarzowi Gminy.
§ 5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Wójt Gminy
Krzysztof Ficoń
Załącznik do zarządzenia nr 109/2024
Wójta Gminy Bierawa z dnia 3 września 2024 r.
OGŁOSZENIE
otwartego konkursu ofert
na realizację w roku 2024 zadania publicznego z zakresu działalności na rzecz mniejszości narodowych, przez organizacje pozarządowe i inne uprawnione podmioty
I. CEL KONKURSU
Celem realizowanego zadania powinna być ochrona, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości
oraz integracja obywatelska i społeczna.
II. RODZAJ ZADANIA
Zadanie obejmuje: działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego, w szczególności poprzez:
- propagowanie kultury mniejszości narodowych;
- wspieranie inicjatyw kulturalnych mniejszości narodowych i etnicznych;
- wspieranie wydarzeń mających na celu ochronę i propagowanie kultury mniejszości narodowych oraz organizację imprez artystycznych mających istotne znaczenie dla kultury mniejszości;
- ochronę miejsc związanych z kulturą mniejszości;
- działalność świetlicową oraz edukację dzieci i młodzieży realizowaną w różnych formach.
III. WYSOKOŚĆ ŚRODKÓW PUBLICZNYCH PRZEZNACZONYCH NA REALIZACJĘ ZADANIA
Na realizację zadania w 2024 r. planuje się przeznaczyć kwotę w łącznej wysokości 10.000 zł.
IV. ZASADY PRZYZNAWANIA DOTACJI
- Zlecenie realizacji zadania wskazanego w pkt. II nastąpi w formie wsparcia realizacji zadania publicznego podmiotom prowadzącym działalność statutową w zakresie podtrzymywania tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych wraz z udzieleniem dotacji na jego dofinansowanie, która nie będzie pokrywać pełnych kosztów realizowanego zadania.
- O dotacje mogą ubiegać się organizacje pozarządowe wskazane w art. 3 ust. 2 i podmioty wskazane w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, prowadzące działalność pożytku publicznego na terenie Gminy Bierawa, nie działające w celu osiągnięcia zysku oraz których działalność statutowa jest zgodna z dziedziną zlecanego zadania.
- Wnioskowana kwota dotacji nie może być wyższa niż planowana wysokość środków publicznych na realizację zadania objętego otwartym konkursem ofert i nie może przekroczyć 90 % całkowitych kosztów zadania.
- Warunkiem przystąpienia do konkursu jest złożenie oferty w sposób określony w niniejszym ogłoszeniu.
- Organizacja winna przedstawić ofertę zgodnie z zasadami uczciwej konkurencji, gwarantując wykonanie zadania w sposób efektywny, oszczędny i terminowy.
- Oferent odpowiada za rzetelność, poprawność i kompletność oferty oraz zawarte w niej informacje.
- Terminowe złożenie poprawnej i kompletnej oferty nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji.
- Komisja konkursowa proponuje wysokość kwot dotacji w oparciu o kryteria określone w niniejszym ogłoszeniu, w zależności od ilości uzyskanych punktów, zakresu i charakteru zadania objętego ofertą oraz kalkulacji kosztów jego realizacji.
- W otwartym konkursie ofert może zostać wybrana więcej niż jedna oferta. W przypadku wyboru dwóch lub więcej ofert środki przeznaczone przez Gminę Bierawa na realizację zadania zostaną podzielone.
- Kwota przyznanej dotacji może być niższa od wnioskowanej w ofercie. W takim przypadku oferentowi przysługuje prawo negocjowania zmniejszenia zakresu rzeczowego zadania lub rezygnacji z jego realizacji.
- W przypadku, o którym mowa w ust. 10, oferent zobowiązany jest dostarczyć przed podpisaniem umowy aktualizację planu i harmonogramu, opisu rezultatów oraz kalkulacji przewidywanych kosztów.
- Przyznając dotację, Wójt Gminy Bierawa może wskazać pozycje z kalkulacji przewidywanych kosztów, które nie zostaną objęte dofinansowaniem z budżetu gminy Bierawa.
- Postępowanie w sprawie przyznania dotacji odbywać się będzie zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
- Oferent przyjmując zlecenie realizacji zadania, zobowiązuje się do wykonania zadania w zakresie i na zasadach określonych w umowie.
- Kosztorys w ofercie musi być czytelny i logiczny. W kosztorysie należy szczegółowo wykazać koszty rodzajowe wraz z kosztami jednostkowymi planowanego zadania. Wydatki muszą znajdować pełne uzasadnienie w opisie zadania.
- Dotacja będzie przekazywana jednorazowo lub w transzach na wskazany rachunek bankowy po podpisaniu umowy. Termin przekazania dotacji oraz wysokość poszczególnych transz, jak również obowiązek złożenia sprawozdania ze zrealizowanego zadania zostaną określone w umowie.
- Podmiot otrzymujący dotację zobowiązany jest do wyodrębnienia w ewidencji księgowej środków otrzymanych na realizację umowy oraz wydatków dokonywanych z tych środków.
- W trakcie realizacji zadania dopuszcza się możliwość dokonywania przesunięć pomiędzy poszczególnymi pozycjami kosztów określonymi w kalkulacji przewidywanych kosztów, poprzez możliwość wzrostu danej pozycji kosztu o nie więcej niż 20 % jej wartości, przy nielimitowanym jej zmniejszeniu. Zmiany powyżej określonego poziomu wymagają aneksu do umowy.
- Dotacja podlegać będzie szczegółowemu rozliczeniu finansowemu i rzeczowemu w terminie 30 dni po upływie terminu, na który umowa została zawarta.
- Wójt Gminy Bierawa zlecający zadanie publiczne ma prawo kontroli realizowanego zadania.
V. TERMIN I WARUNKI REALIZACJI ZADANIA
- Zadanie musi być realizowane w 2024 roku, tj. w okresie od daty zawarcia umowy do 15 grudnia 2024 r.
- Szczegółowe terminy, warunki realizacji oraz finansowania i rozliczania zadania określone zostaną w umowie zawartej pomiędzy Gminą, a podmiotem wybranym w wyniku konkursu ofert.
- Warunkiem realizacji zadania oraz przyznania dotacji na dofinansowanie jego realizacji jest zawarcie stosownej umowy na czas oznaczony.
- Przed podpisaniem umowy do oferty należy dołączyć:
- kopię aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego lub inne dokumenty potwierdzające status oraz umocowanie osób reprezentujących podmiot (zgodne z aktualnym stanem faktycznym i prawnym);
- aktualny statut lub inny dokument zawierający zakres działalności podmiotu.
5. Zadanie musi być realizowane przez Podmiot będący stroną umowy.
VI. TERMIN SKŁADANIA OFERT
- Warunkiem przystąpienia do konkursu jest złożenie prawidłowo wypełnionej oferty realizacji zadania publicznego.
- Ofertę na realizację zadania wskazanego w pkt. II należy złożyć w formie pisemnej na formularzu określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do spraw pożytku publicznego z dnia 24 października 2018 roku w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2018 r., poz. 2057).
- Ofertę należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do dnia 24 września 2024 r. w zamkniętej kopercie z adnotacją „Konkurs ofert na realizację zadania z zakresu działalności na rzecz mniejszości narodowych”w sekretariacie Urzędu Gminy Bierawa lub przesłać Pocztą na adres 47-240 Bierawa ul. Wojska Polskiego 12. Decyduje data wpływu do Urzędu Gminy.
- Oferta musi zawierać wszystkie wskazane w jej treści informacje.
- Oferty niekompletne oraz otrzymane po terminie nie będą rozpatrywane.
- Odstępuje się od wymogu składania dodatkowych informacji dotyczących rezultatów w realizacji zadania publicznego, o których mowa w pkt. III.6. oferty.
- Podane informacje powinny umożliwić ocenę zadania zgodnie z kryteriami oceny podanymi w ogłoszeniu.
- Przewiduje się możliwość wyznaczenia terminu do usunięcia braków formalnych oraz składania wyjaśnień dotyczących oferty.
- Złożenie oferty do konkursu jest równoznaczne z potwierdzeniem zapoznania się z treścią ogłoszenia konkursowego.
VII. TRYB I KRYTERIA STOSOWANE PRZY WYBORZE OFERTY ORAZ TERMIN DOKONANIA WYBORU OFERT
- Złożone oferty będą rozpatrywane przez Komisję Konkursową, powołaną przez Wójta Gminy w drodze zarządzenia.
- Rozpatrywane będą wyłącznie oferty prawidłowo wypełnione, złożone na formularzu zgodnym z obowiązującymi przepisami, w wyznaczonym terminie oraz kompletne.
- Oferta musi być podpisana przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli.
- Oceny ofert pod względem formalnym dokonują pracownicy Urzędu Gminy wskazani przez Wójta do składu komisji konkursowej.
- Zaopiniowanie ofert pod względem formalnym polega na sprawdzeniu terminowości, kompletności i prawidłowości złożonej oferty.
- Komisja konkursowa opiniuje oferty w oparciu o kryteria merytoryczne określone w niniejszym ogłoszeniu.
- Komisja wraz z zaopiniowaną ofertą przedkłada Wójtowi Gminy propozycję wysokości dotacji, który podejmie ostateczną decyzję.
- Oferent jest związany złożoną ofertą do dnia rozstrzygnięcia konkursu.
- Określa się następujące kryteria, jakie będą brane pod uwagę przy wyborze oferty:
1) Kryteria formalne:
a) termin złożenia i prawidłowość wypełnienia oferty oraz sposób jej złożenia,
b) wskazanie czy podmiot jest uprawniony do złożenia oferty i czy oferowane zadanie jest zgodne z przedmiotem konkursu,
c) zgodność celów statutowych oferenta z rodzajem zadania będącego przedmiotem konkursu,
d) zapewnienie wymaganego wkładu finansowego;
2) Kryteria merytoryczne:
a) możliwość realizacji zadania publicznego przez oferenta (posiadane doświadczenie
w realizacji danego zadania, spójność planowanych działań z zakładanymi celami) - od 1-5 pkt.
b) proponowana jakość wykonania zadania i kwalifikacje osób, przy udziale których
zadanie będzie realizowane (planowany zakres oferowanego zadania, planowane
działania i liczba adresatów zadania) – od 1 -5 pkt.
c) atrakcyjność oferty pod względem sposobu i zakresu realizacji zadania – od 1 – 5 pkt.
3) Kryteria finansowe (ocena kosztów realizacji zadania pod względem ich celowości, oszczędności i efektywności
w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania,planowany przez oferenta udział własnych środków finansowych na jego realizację)
– od 1 – 10 pkt.
4) Kryteria społeczne (dostępność realizowanego zadania dla mieszkańców Gminy, przewidywana liczba odbiorców,
zapotrzebowanie społeczne na oferowane zadanie, trwałość realizacji zadania) – od 1 – 10 pkt.
5) Kryteria organizacyjne (posiadane zasoby kadrowe, rzeczowe oraz doświadczenie, rzetelność i terminowość
rozliczania dotacji w latach ubiegłych, dotychczasowa współpraca z samorządem lokalnym) – od 1 – 5 pkt.
10. Oferta zostanie zaakceptowana jeżeli uzyska co najmniej 50 % wymaganych punktów.
11. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 14 dni od daty ostatecznego terminu składania ofert.
Konkurs zostanie rozstrzygnięty także w przypadku, gdy wpłynie tylko jedna oferta.
12. Wyniki otwartego konkursu ofert zostaną podane do publicznej informacji poprzez ogłoszenie na tablicy ogłoszeń
Urzędu Gminy Bierawa, w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej Urzędu Gminy Bierawa.
13. O wyborze oferty i wysokości przyznanej dotacji oferenci zostaną powiadomieni pisemnie.
14. Od rozstrzygnięcia w sprawie wyboru oferty i udzielenia dotacji nie stosuje się trybu odwoławczego.
VIII. INFORMACJA O ZREALIZOWANYCH W ROKU OGŁOSZENIA OTWARTEGO KONKURSU OFERT I W ROKU POPRZEDNIM ZADANIACH PUBLICZNYCH TEGO SAMEGO RODZAJU I ZWIĄZANYCH Z NIMI KOSZTAMI, ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM WYSOKOŚCI DOTACJI PRZEKAZANYCH ORGANIZACJOM POZARZĄDOWYM I PODMIOTOM,
O KTÓRYCH MOWA W ART. 3 UST. 3 USTAWY
Gmina Bierawa zarówno w roku 2022, jak i w 2023 realizowała zadanie publiczne tego samego rodzaju. Na realizację zadania przeznaczono dotację z budżetu gminy: w roku 2022 – 18.000 zł, w roku 2023 – 19.000 zł. Realizatorem zadania było Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim.
IX. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Podmiot, którego oferta zostanie wybrana, zobowiązany jest zawrzeć umowę na realizację zadania zgodnie z treścią złożonej oferty, w ciągu 7 dni od daty zawiadomienia o wyborze oferty.
- Podmiot realizujący zadanie zobowiązany jest do złożenia sprawozdania z jego realizacji.
- Obowiązkiem każdej organizacji pozarządowej i podmiotu zrównanego, realizującej zadanie publiczne finansowane ze środków dotacji jest zapewnienie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Dostępność musi być zapewniona co najmniej w minimalnym wymiarze, o którym mowa w art. 6 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Dotyczy to także stron internetowych i aplikacji, jakie będą wykorzystywane do realizacji zadania, które spełniają wymagania określone w ustawie z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
W indywidualnym przypadku, jeśli organizacja nie jest w stanie, w szczególności ze względów technicznych lub prawnych, zapewnić dostępności osobie ze szczególnymi potrzebami w zakresie, o którym mowa w art. 6 ustawy o dostępności, podmiot ten jest zobowiązany zapewnić takiej osobie dostęp alternatywny.