Komunikat:

Zapisz się do Newslettera !!!  Podaj adres e-mail a otrzymasz wiadomość o aktualnościach na stronie.

Sołectwo Goszyce

G O S Z Y C E

                Goszyce to najmniejsza, najdalej wysunięta na wschód wieś Gminy Bierawa. Mimo, że pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1532 roku, przypuszcza się, że jej rodowód jest znacznie starszy. W XVIII-XIX wieku Goszyce były częścią pierwszego na Górnym Śląsku okręgu hutniczego. Nad przepływającą obok wsi Bierawką zlokalizowanych było kilka napędzanych siłą rzeki zakładów hutniczych, w tym jeden z pierwszych wielkich pieców na naszych ziemiach. Po tamtych czasach pozostały jedynie nazwy nieistniejących przysiółków.

                Dzisiaj Goszyce to mała, urokliwa wieś położona wśród lasów. Jej obszar wynosi 1084 ha, z czego 800 ha stanowią lasy. W najstarszej części wsi, nad potokiem, w roku 1932 wybudowano mały kościół, który - systematycznie rozbudowywany - w ostatnich latach wzbogacił się o wieżę. We wschodniej części wsi znajduje się wiejski kompleks rekreacyjno-sportowy. Na kompleks ten składa się boisko wraz z szatniami i siłownią oraz położony nieopodal budynek wiejskiej świetlicy połączony z remizą strażacką. Za budynkiem rozciąga się niewielki park z tradycyjnym wiejskim stawem. Na centralnym placu wsi, zwanym Kaczym Rynkiem, znajduje się mała fontanna nazywana humorystycznie „spoconym kamieniem".

                W lesie nieopodal wsi znajduje się zbudowana najpóźniej w drugiej połowie XVII wieku Kaplica Świętej Marii Magdaleny. Owiany legendami obiekt, który przetrwał kilka pożarów lasu, każdego lipca przyciąga setki pielgrzymów przybywających tu na odpust. Najdłużej istniejącą organizacją działającą na terenie Goszyc jest Ochotnicza Straż Pożarna, która jest kontynuatorką swojej przedwojennej odpowiedniczki. Na terenie Goszyc prężnie działają Koło Mniejszości Niemieckiej, Stowarzyszenie Przyjaciół Goszyc oraz LZS Kotlarnia - Goszyce. Liczba mieszkańców wynosi obecnie 160. Goszyce są uczestnikiem programu Odnowa Wsi Opolskiej.

Sołtysem wsi jest: Pani Magdalena Hołota

Skład rady sołeckiej kadencja 2024 - 2029

1. Marek Stańczyk

2. Marek Mainusz

3. Sabina Olszok

4. Agnieszka Foit

5. Józef Frania

6. Mateusz Niemiec

 

PDFstatut sołectwa Goszyce.pdf (91,41KB)