Komunikat:

Zapisz się do Newslettera !!!  Podaj adres e-mail a otrzymasz wiadomość o aktualnościach na stronie.

Sołectwo Dziergowice

D Z I E R G O W I C E

                Najstarszą wzmiankę o sołectwie Dziergowice można znaleźć w dokumencie pochodzącym z 1274r., w którym książę Władysław Opolski zezwala rycerzowi Henrykowi lokować osadę na prawie niemieckim. W 1575 roku Dziergowice zostały kupione przez Piotra Dluhomila z Bierawy, który następnie przekazał je swojej siostrze i jej mężowi, Bogusławowi Freiherr von Zwole und Goldenstein. Po roku 1834 wieś znalazła się w rękach rodziny von Sprinzenstein und Freiherren von Reibnitz.

                Dziergowice są największym sołectwem w Gminie Bierawa i zajmują obszar 1622 ha, z czego 780 ha stanowią lasy. Atrakcje turystyczne wsi to przede wszystkim akweny wodne będące pozostałością po wyrobiskach żwiru, zaplecze gastronomiczne, siłownia zewnętrzna na placu zabaw oraz przystań kajakowa nad Odrą. Sołectwo wyposażone jest w ośrodek zdrowia, aptekę, boisko sportowe, remizę OSP, Szkołę Podstawową, Publiczne Przedszkole, dworzec kolejowy oraz prężnie działający Dom Kultury, skupiający wokół siebie liczne kółka zainteresowań, w którym utworzono również Centrum Integracji Cyfrowej. Dziergowice posiadają także zabytkowy kościół parafialny oraz pochodzącą z roku 1794 kaplicę cmentarną. Drewniany kościół, zbudowany w roku 1610, był filią kościoła w Łanach w latach 1798-1893. Obecny, murowany kościół, zbudowano w latach 1903-1905.

                Na terenie sołectwa działa szereg lokalnych firm, które sprawiają, że Dziergowice mają dobrze rozwiniętą infrastrukturę społeczno - gospodarczą. Liczba mieszkańców utrzymuje się na poziomie 1650. Dziergowice są liderem programu Odnowa Wsi Opolskiej. Na terenie sołectwa prężnie działają Koło Gospodyń Wiejskich, Koło Emerytów i Rencistów, Koło Mniejszości Niemieckiej, Stowarzyszenie Wszystkie Drogi i Myśli Prowadzą do Dziergowic oraz LZS Odrzanka.

Sołtysem wsi jest : Pani Anita Heim

Skład rady sołeckiej kadencja 2019-2024:

1. Mitrenga Łukasz

2. Sławik Agnieszka

3. Walter Chrząszcz

4. Piotr Czech

5. Skupin Maria

6. Skotarczyk Romuald

7. Tobiasz Olbrych

8. Monika Wanglorz

9. Kretek Anna

 

PDFStatut sołectwa Dziergowice.pdf (496,23KB)
 

PDFPlan odnowy wsi Dziergowice na lata 2009-2016.pdf (1,95MB)
PDFPlan odnowy miejscowości Dziergowice na lata 2018 - 2025.pdf (1,29MB)