Komunikat:

Zapisz się do Newslettera !!!  Podaj adres e-mail a otrzymasz wiadomość o aktualnościach na stronie.

WŁADZE I ZEBRANIA

 

 

18 stycznia 2010

 

Walne zebranie

 

Rozliczenie pracy za miniony rok i przedstawienie planów na najbliższych kilka miesięcy były tematami walnego zebrania w OSP Bierawa. Oprócz druhen i druhów na zaproszenie zarządu przybyli także zaproszeni goście: Ryszard Gołębowski, wójt gminy Bierawa, jego zastępca – Krzysztof Ficoń, prezes oddziału gminnego – Michał Klimek, komendant gminny – Waldemar Proksza, oraz sekretarz gminny – Karina Kubina. Zebraniu przewodniczył prezes OSP – Waldemar Winiarski.

 

Głównymi tematami poruszanymi na zebraniu były ubiegłoroczne dokonania, w tym wójt gminy szczególnie dziękował naszym strażakom za pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa na wojewódzkich dożynkach, spływie dziwadeł Odrą i innych imprezach na terenie gminy.

- Prawdę powiedziawszy, lepiej by się nie sprawiła profesjonalna firma ochroniarska – chwalił wójt naszych strażaków. Także w tym roku planowane są już dożynki gminne w Dziergowicach, też tam, nad Odrą spływ dziwadeł – 12 czerwca, a z kolei 13 czerwca odbędą się gminne zawody strażackie w Goszycach.

 

Zeszły rok mimo kilku niedociągnięć i niespełnionych obietnic można zaliczyć do udanych. Zakończono wymianę bram w remizie, na kwotę ponad 65 tys. zł. I to był najdroższy ubiegłoroczny zakup. Do kolejnego – tym razem z unijnych pieniędzy - należy centrum komputerowe w naszej remizie. Nie udało się niestety wyremontować elewacji remizy. O ile wnętrze już jest wykończone – tynki zewnętrzne straszą. Władze gminy niejednoznacznie obiecały pomoc. Wykonanie zależy od posiadanych wolnych środków, pozostałych z inwestycji gminnych.

 

Do poprawy w naszej jednostce jest działalność centrum internetowego. Z braku czasu nie ma chętnego, by na stałe je prowadził. Jest to istotne, bo jeśli kawiarenka internetowa nie będzie spełniała swojej funkcji mogą być kłopoty przy rozliczaniu wniosku. Miejmy nadzieję, że ta sprawa się unormuje.

 

Druhowie nie mogą też narzekać na ściągalność składki – mimo iż należy do najwyższych w gminie. Ogółem dochodów z tym związanych było niemal 5,5 tys. zł, a wydatków ponad 3 tys. zł. Także w tym roku z tytułu składek ma przybyć 1160 zł. Natomiast najbliższym planowanym wydatkiem będzie organizacja obchodów św. Floriana. Będzie dla kogo organizować, bo naszej jednostce przybyło kolejnych czterech ochotników. Razem jest już 60 osób w tym 25 czynnych.

 

W 2009 r. obyło się bez większych akcji i głównie jednostka brała udział w gaszeniu pożarów okolicznych łąk i lasów (9 wyjazdów). Jedynie w dwóch przypadkach nasi strażacy wyjeżdżali do wypadku i dogaszaniu pożaru zabudowań w Dziergowicach.

 

  

 

ooo 007.jpeg ooo 006.jpeg ooo 005.jpeg

 

======================================================

 

23 stycznia 2009 r.

 

NOWE WŁADZE OSP BIERAWA

 

 

Decyzją większości członków, nastąpiła zmiana w zarządzie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bierawie. Było to spowodowane złożeniem rezygnacji 2 lutego 2009 r. przez wiceprezesa - naczelnika, Jana Bombika, z pełnionej funkcji oraz kierowcy samochodu bojowego Jelcz.

 

Swoją decyzję naczelnik argumentował niedostosowaniem się prezesa i zarządu do uchwały, którą zarząd miał podjąć 17 stycznia br. Zarzucał także prezesowi ingerowanie w sprawy operacyjno-techniczne. Wedle Michała Klimka, prezesa zarządu gminnego, nie może być mowy o przestrzeganiu uchwały, bo jej w ogóle nie podjęto. Ustalenia można traktować, jako wewnętrzne przepisy jednostki. Natomiast jednostki OSP działają na zasadzie stowarzyszeń i ich działania określa statut.

Obecni na walnym zebraniu Ryszard Gołębowski, wójt gminy Bierawa, a także Krzysztof Ficoń, wicewójt starali się wytłumaczyć, że gmina nie może ingerować w ustalenia stowarzyszenia. Wybór, czy rezygnacja z pełnionej funkcji jest w gestii członków OSP, a nie władz gminy. Po wyjaśnieniach i ustaleniach sposobu głosowania jednogłośnie przyjęto przedstawione kandydatury.

 

ZARZĄD OSP BIERAWA

PREZES:  WALDEMAR WINIARSKI

WICEPREZES NACZELNIK:  SEBASTIAN MORCIŃCZYK

ZASTĘPCA NACZELNIKA:  MAGDALENA WYSPIAŃSKA

SEKRETARZ:  TOMASZ WIESIOŁEK

SKARBNIK:  MONIKA PANKALA

CZŁONEK ZARZĄDU:  HENRYK MARKS

GOSPODARZ OBIEKTU:  ERYKA MORCIŃCZYK

KRONIKARZ:  GRAŻYNA KOSUBEK

KOMISJA REWIZYJNA

PRZEWODNICZĄCY:  TADEUSZ BARUCHA

CZŁONEK:  KRYSTIAN CHROMIK

CZŁONEK:  BERNARD JACEK 

 

 nacz 010.jpeg nacz 006.jpeg nacz 005.jpeg nacz 002.jpeg

===================================================================   

 

17 stycznia 2009 r.

 

ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE ZA 2008 r.

 

 

 Na spotkanie przybyli członkowie naszej jednostki, przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu, także władze gminy w osobach wójta Ryszarda Gołębowskiego, wicewójta Krzysztofa Ficonia i przewodniczącej rady gminy Renaty Kubicy. Pierwszym punktem zebrania było sprawozdanie z działalności ubiegłorocznej. W roku sprawozdawczym przybyło ośmiu członków straży. Ogółem jest 45 w tym: zwyczajnych 33, honorowych 1, wspierających 11 i 9 kobiet. Nasza jednostka uczestniczyła tylko 9 razy w akcjach ratowniczych – w tym było 7 pożarów i 2 miejscowe zagrożenia. Druhowie nie próżnowali w 2008 roku i do wykonanych prac można zaliczyć remont starego garażu i wykonanie biura naczelnika, pryszniców i toalet.

Rozliczono finanse za ubiegły rok. Na początku roku 2008 było w kasie 101,35 zł, a na końcu 674,21 zł. Planem na ten rok są: prace w obiekcie jednostki, utrzymanie i konserwacja sprzętu, poprawa estetyki na zewnątrz budynku, a także prace społeczne na rzecz wsi. Jest także coraz mniejszy deficyt w sprzęcie, bo planowane zakupy ograniczają się do kilku uszczelek, a także prądnicy. Jednak do większych prac można zaliczyć dalszy remont garażu, wymiana bramy garażowej i drzwi do świetlicy co jest kalkulowane na kwotę 50 tys. zł. Przydałaby się też elewacja zewnętrzna i remont kotłowni. W tym roku planowane są także pokazy sprzętu i możliwości strażaków na święcie z okazji dnia strażaka i dnia dziecka.