CHARAKTERYSTYKA SZKOŁY
Publiczna Szkoła Podstawowa w Starej Kuźni została oddana do użytku w 1885 roku (naukę prowadzono w języku niemieckim), odbudowana ze zniszczeń wojennych - 12.02.1947 r. (naukę prowadzi się w języku polskim). Organem prowadzącym szkołę jest Urząd Gminy w Bierawie. Placówka jest szkołą publiczną.
Liczba oddziałów – 6, liczba sal lekcyjnych – 6, pracownia komputerowa - 1, sala gimnastyczna – 1, zmianowość – 1, liczba uczniów w roku szkolnym 2010/11 wynosi 74, średnia liczba uczniów w oddziale – 14, liczba nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy – 9, w niepełnym wymiarze czasu pracy – 9 co stanowi 2,99 etatu, personel pomocniczy – 5 osób (sekretarz szkoły, trzy sprzątaczki, konserwator), zatrudnieni w różnych wymiarach czasu pracy co w przeliczeniu na pełne etaty daje 4,25 etatu.
Nauczyciele zatrudnieni są w oparciu o Kartę Nauczyciela, tygodniowe pensum wynosi 18 godzin. Nauczyciele realizują dwie dodatkowe godziny wynikające z art. 42 Karty Nauczyciela.
Szkoła jest szkołą obwodową. Większość uczniów pochodzi z rejonu: sołectwa Kotlarnia, Stara Kuźnia, Ortowice, Goszyce oraz spoza rejonu – sołectwo Korzonek.
Budynek szkoły jest położony w cichym i spokojnym miejscu, z dala od głównej drogi.
W latach 1997 i 2004 szkoła otrzymała komputery z „Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa”
Placówka posiada nową pracownię komputerową otrzymaną w 2010 roku w ramach programu „Inwestujemy w Twoją przyszłość” Modernizacja lokalnej bazy edukacyjnej w Gminie Bierawa (finansowane przez Unię Europejską ze środków EFRR w ramach RPOWO na lata 2007 – 2013). Pracownia jest podłączona do Internetu.
W ramach programu „Radosna Szkoła” szkoła wzbogaciła się o pomoce naukowe dla klas młodszych na kwotę 5933,-zł
W okresie od 01.10.2010 r. do 24.06.2011 r. w szkole realizowany jest projekt „Uczymy z pasją klasy I - III” finansowany przez Unię Europejską w ramach EFS Sektorowy Program Operacyjny Kapitał Ludzki.
Uczniowie szkoły zajmują wysokie miejsca w konkursach gminnych.
Dużą wagę przywiązuje się do nauki języków obcych. Języka angielskiego i niemieckiego uczniowie uczą się już od klasy pierwszej. W celu wyrównywania szans edukacyjnych miasto – wieś organizowane są zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze, wyjazdy do aquaparku, wyjazdy do różnych ośrodków kultury oraz wiele zajęć pozalekcyjnych, rozwijających zainteresowania i talenty dzieci.
Dzięki pozyskanym środkom unijnym oraz zaangażowaniu całego zespołu pracowników Publicznej Szkoły Podstawowej w Starej Kuźni, jak również dzięki wspieraniu działań i przedsięwzięć przez Urząd Gminy w Bierawie oraz różne organizacje, szkoła może się poszczycić, że uczniowie posiadają odpowiednie warunki do nauki.
Właściwa gospodarka finansowa oraz pozyskiwanie środków unijnych pozwoliło na wyposażenie szkoły w nowe meble szkolne oraz zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych i sprzętu audiowizualnego.
Szkoła posiada :
- salę gimnastyczną
- pracownie komputerową z Internetem
- boiska sportowe
- bardzo dobrze wyposażoną bibliotekę,
- nowoczesne klasopracownie
- bogatą bazę dydaktyczną
- kącik regionalny
- stronę internetową: www.bierawa.pl
- certyfikat „Zachowaj trzeźwy umysł”
Szkoła zapewnia:
- bezpłatną naukę
- naukę języków:
Ø angielskiego w klasach I-III po 2 godz.
Ø angielskiego w klasach IV-VI po 3 godz.
Ø niemieckiego w klasach I-VI po 3 godz.
- zajęcia korekcyjne w klasach I i III
- zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze w kl. I-III
- zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze z j. polskiego i matematyki w klasach IV – VI
- wysoki poziom nauczania - średnia z dziewięciu lat (2002 - 10)
szkoła |
gmina |
województwo |
24,63 |
25,79 |
26,68 |
- nowoczesne metody i formy pracy z dziećmi
- rodzinną atmosferę
Szkoła oferuje:
- bezpłatny dowóz dzieci autobusem szkolnym
- bezpłatnie mleko (program „Szklanka mleka”)
Szkoła organizuje:
- koła przedmiotowe: języka polskiego, matematyki, informatyki, techniki
- wycieczki, zielone szkoły, wyjazdy do kina, teatru,
- festyny, biwaki i ogniska, dyskoteki
- kiermasze świąteczne
- zajęcia koła regionalnego
- zajęcia instrumentalno – wokalne
- zajęcia plastyczne
- zajęcia taneczne
- zajęcia sportowe
- szkoła przeprowadza program profilaktyczny „Elementarz III”
- szkoła bierze udział w programie „Ratujemy i uczymy ratować” (organizator WOŚP)
Do szkoły uczęszcza 16 uczniów z orzeczeniem poradni psychologiczno-pedagogicznej co stanowi 21,6% wszystkich uczniów. Trzech z nich posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (4%). Mimo, tak dużej liczby uczniów z orzeczeniami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej to uczniowie uzyskują w sprawdzianie klasy VI wyniki na miarę swoich możliwości dzięki dużemu zaangażowaniu nauczycieli.
Szkoła położona jest w pięknym, zielonym, czystym i bezpiecznym miejscu, które jest oddalone od ulicznego zgiełku. W przeciwieństwie do innych szkół, żaden uczeń nie jest anonimowy. Zapewnia się tu bardzo dobre warunki nauki w mało licznych klasach średnio 14 osobowych. Dzięki temu można poznać i nazwać zainteresowania każdego ucznia oraz zapobiec niepowodzeniom szkolnym.
Atmosfera w szkole jest ciepła i rodzinna. Szkoła współpracuje z rodzicami, środowiskiem lokalnym, licznymi organizacjami lokalnymi oraz z innymi szkołami niepublicznymi.
Kadra pedagogiczna szkoły to zespół 17 - tu doświadczonych nauczycieli, posiadających pełne kwalifikacje, ustawicznie doskonalących swoje umiejętności zawodowe, w pełni zaangażowanych w swoją pracę. Dyrektor szkoły posiada przygotowanie pedagogiczne i menadżerskie.