Odpady Komunalne
HARMONOGRAM ODBIORU ODPADÓW
I-VI 2025r.
ZABUDOWA JEDNORODZINNA
Harmonogram Gmina Bierawa 2025 I POŁOWA.pdf (133,76KB)
ZABUDOWA WIELORODZINNA
Harmonogram Gmina Bierawa 2025 I POŁOWA WIELOMIESZKANIOWA.pdf (92,56KB)
AKC - zbiórka akcyjna (odpady wielkogabarytowe)
PODCZAS ZBIÓRKI ZOSTANĄ ODEBRANE WYŁĄCZNIE ODPADY WIELKOGABARYTOWE POZBAWIONE ELEMENTÓW SZKLANYCH:
- meble domowe i ogrodowe oraz ich elementy
- dywany, wykładziny podłogowe
- wózki dziecięce, rowery
- zabawki dużych rozmiarów
- narzędzia elektryczne i elektroniczne
- monitory i telewizory
- sprzęt komputerowy i telekomunikacyjny
- duży i mały sprzęt AGD
- opony o średnicy do 56 cm max 4 szt z posesji
- opony rowerowe
- ramy okienne bez szyb
Podczas zbiórki NIE BĘDĄ ODBIERANE m.in:
- odpady budowlane i rozbiórkowe (w tym ceramika sanitarna)
- opakowania po farbach, beczki, kanistry
- odpady zmieszane
- części samochodowe
- kartony
- odzież
Każdy z nas chciałby żyć w czystym środowisku, czuć się dobrze w zadbanym otoczeniu, bez porzuconych śmieci w przydrożnych rowach
i lasach. Wszyscy chcemy, aby nasza gmina była czysta, a osoby odwiedzające ją miały o nas dobre zdanie. To od nas zależy czy nasze otoczenie będzie zdrowe i przyjazne. Aby osiągnąć ten cel niezbędne jest zaangażowanie wszystkich mieszkańców Gminy.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 13 września 1996 r. (Dz. U. 2017 r, poz. 1289) oraz stosownymi uchwałami Rady Gminy Bierawa, Gmina prowadzi zorganizowaną zbiórkę odpadów od mieszkańców gminy.
W dniu 20 kwietnia 2020 r. Rada Gminy Bierawa uchwaliła nowy regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Bierawa, który obowiązuje od dnia 1 września 2020 r.
Zgodnie z postanowieniami § 2 regulaminu, właściciele nieruchomości mają obowiązek zapewnić utrzymanie czystości i porządku na terenie nieruchomości, poprzez:
1) selektywne zbieranie wytwarzanych na ternie nieruchomości odpadów komunalnych w ustalonym zakresie;
2) przekazywanie selektywnie zebranych odpadów oraz niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych podmiotom prowadzącym
działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.
Prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów "u źródła" to obowiązek ciążący na wszystkich właścicielach i zarządcach nieruchomości z terenu Gminy Bierawa. Segregacja prowadzona bezpośrednio w gospodarstwach domowych daje najlepsze efekty, gdyż odpady są wtedy czyste i mają najwyższą wartość surowcową. Każda nieruchomość powinna być zatem wyposażona w pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych zmieszanych
oraz w worki umożliwiające selektywną zbiórkę: makulatury, szkła, tworzyw sztucznych i metali.
Regularne sortowanie odpadów nie jest ani trudne, ani uciążliwe. Pamiętajmy, że oddawanie odpadów posegregowanych jest korzystniejsze ekonomicznie niż odbiór odpadów zmieszanych, sprzyja środowisku, a także zmniejsza ilość śmieci składowanych na wysypiskach.
Dobrym sposobem na ograniczanie ilości oddawanych odpadów biodegradowalnych jest ich kompostowanie.
Kompostowanie to przyjazny środowisku, tani i prosty sposób pozbywania się odpadów organicznych (resztek jedzenia, skoszonej trawy itp.). Odpady składuje się w plastikowym lub drewnianym kompostowniku, a po około roku zmieniają się one w żyzny nawóz, przypominający wyglądem świeżą ziemię. Kompostownik zajmuje mało miejsca, a prawidłowo zagospodarowany, nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Można go zatem umieścić bezpośrednio na działce lub w ogródku. Kompostowanie zmniejsza ilość śmieci wyrzucanych do kosza lub worka i jest oznaką dbałości o środowisko.
Odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców jest odpłatny. Mieszkańcy muszą wnosić na rzecz Gminy Bierawa opłaty według stawek uchwalonych przez Radę Gminy.
Pobierz plik pdf:
uchwała nr XXIV-177-2020 w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.pdf (109,17KB)
http://bip.bierawa.pl/download/attachment/19401/uchwala-nr-ii-6-2018-w-sprawie-okreslenia-terminu-czestotliwosci-i-trybu-uiszczania-oplaty-za-gospodarowanie-odpadami.pdf
Każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany również do składnia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami
Pobierz plik pdf:
Zużyte baterie alkaliczne i akumulatory - to odpady niebezpieczne, czyli te, które stanowią szczególne zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska. Dlatego gospodarka nimi wymaga prawidłowego prowadzenia i szczególnej kontroli. Odpady niebezpieczne wykazują co najmniej jedną spośród właściwości niebezpiecznych wymienionych w ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2016 r., poz. 1987 ze zm.). Rodzaje odpadów niebezpiecznych wymienione są w załączniku do Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. z 2014 r., poz. 1923).
Zużyte baterie możesz:
- oddać zbierającemu tego typu odpady;
- zostawić bezpłatnie w miejscu odbioru.
Miejscami odbioru zużytych baterii na terenie Gminy Bierawa są specjalne pojemniki ustawione w szkołach, w Urzędzie Gminy oraz w Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Bierawie.
Szanowni Mieszkańcy, zgłaszanie interwencji dotyczących nieterminowego odbioru odpadów, uszkodzonych pojemników na odpady oraz uzyskanie innych informacji dotyczących funkcjonowania systemu odbioru odpadów komunalnych można uzyskać w:
Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Bierawie,
ul. Wojska Polskiego 12, 47-240 Bierawa
telefon: 77 4872 743, 77 4872 804 wew.140
fax: 77 4872 821
e-mail: