Komunikat:

Zapisz się do Newslettera !!!  Podaj adres e-mail a otrzymasz wiadomość o aktualnościach na stronie.

Dożynki , wyżynki, obrzynki i wieńce...

Dożynki , wyżynki, obrzynki  i wieńce.

 

Dożynki, ten słowiański zwyczaj ludowy, zwany również w różnych stronach Polski wyżynkami, obrzynkami, wieńcem, wieńcowem, okrężnem na stałe zapisany jest w naszym życiu. Dla nas to dziękczynienie Bogu za zebrane plony i prośba o jeszcze lepsze na następny rok.

W tym roku to w Bierawie, w dniach 5-6 września zorganizowano dożynki na szczeblu wojewódzkim. Możemy z dumą powiedzieć, że jesteśmy pierwsi w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim po reformie samorządowej.

W pierwszy dzień - sobotę, mogliśmy cieszyć się występami naszych dzieci.  Pokazały one, że zdolnych u nas nie brakuje. Prezentacja tak się spodobała, że starsi nie chcą pozostać w tyle, udowodnili, iż też potrafią się bawić. To były prawdziwe TAŃCE Z GWIAZDAMI.

Niedzielę rozpoczął uroczysty korowód podążający bierawskimi ulicami wprost na boisko sportowe. I choć tradycje dożynkowe poniekąd zapomniane, nawet u nas, gdy rolników coraz mniej, wieńce – korony ciągle cieszą oko. A było ich sporo. Przyjechało do nas 28 delegacji z różnych stron województwa, aby zaprezentować swoje korony. Niektóre z nich to prawdziwe arcydzieła. My również nie zawiedliśmy. Wszystkie sołectwa pokazały, że ludzi chętnych do pracy u nas nie brakuje. Ceremonii dożynkowej przewodniczyli Starosta i Starościna dożynkowi: Jacek i Justyna Krzywniak z Dziergowic. A gospodarzami Dożynek byli: Marszałek Województwa Opolskiego Józef Sebesta, Starosta Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego Józef Gisman oraz z ramienia Gminy Bierawa – Zastępca Wójta Krzysztof Ficoń.

Swoją obecnością zaszczyciło nas wiele osób. Mszę dziękczynną dożynkową koncelebrowali ks. Abp Alfons Nosol i ks. Bp pomocniczy diecezji gliwickiej Gerard Kusz.  Gorące modlitwy pomogły i pomimo wielu obaw - pogoda nadzwyczaj dopisała. Cudów zresztą nie brakowało, bo czyż nie prawdą jest, że w Bierawie i słodycze spadają  z nieba? A wszystko dzięki życzliwości ludzi.

Po Mszy Świętej i uroczystej gali, Zespół Mały Śląsk oraz Komorno sprawiły, że uroczystość nabrała wyjątkowo regionalnego charakteru.  Część artystyczną rewelacyjnie poprowadził Dariusz Niebudek – znany z TVS i Listy Śląskich Szlagierów. Nie zabrakło też i Czerwonych Gitar – zdecydowanie gwiazdy wieczoru, która skupiła wokół siebie wielu starych i nowych fanów. Koncert ten cieszył się wyjątkowym zainteresowaniem. Na koniec każdy mógł zaprezentować swoje możliwości taneczne na wspólnej zabawie, poprzedzonej pokazem sztucznych ogni.   

Sukces dożynek został opłacony ciężką pracą wielu chętnych ludzi. Czapki z głów. I choć paru niedowiarków do końca wątpiło w sens organizacji Dożynek Wojewódzkich w Bierawie, trzeba przyznać, że wpisały się one w historii jako wyjątkowo udane.  Podziękowania należą się pracownikom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Starostwa Powiatowego, Urzędu Gminy Bierawa, Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Bierawie, strażakom, policji, nieocenionym Bierawiankom, Lubieszowiankom i wszystkim innym, którzy czynnie uczestniczyli w przygotowaniach naszej Gminy do obchodów Dożynek, a których tu nie wymieniliśmy.  Bierawa tego dnia wyglądała wyjątkowo zdobnie – dziękujemy wszystkim mieszkańcom za chęci.

Chcemy również podziękować sponsorom, których wsparcie bardzo pomogło w organizacji, tj. ZAK S.A. – słusznie nazwany Złotym Sponsorem, CEMEX Polska Sp. z o.o.,  Rinnen, BGŹ Oddział Kędzierzyn-Koźle, Solidaris, Pizzeria Palermo z Bierawy, Gedmax s.c. Zbigniew i Piotr Maciejewscy- usługi geodezyjne z Kędzierzyna-Koźla oraz ADEX Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów z Kuźni Raciborskiej

Zabawa była przednia. A kto nie wierzy niech przyjdzie i zobaczy jak potrafimy się bawić za rok, na następne dożynki. Już dzisiaj zapraszamy.

 

Pracownik Urzędu Gminy w Bierawie

KM