Komunikat:

Zapisz się do Newslettera !!!  Podaj adres e-mail a otrzymasz wiadomość o aktualnościach na stronie.

Zdrowa Gmina

zdrowa_gmina.jpeg

zg.jpeg

W trakcie II edycji konkursu Zdrowa Gmina z bezpłatnych badań profilaktycznych skorzystało około 35 000 osób więcej niż przed rozpoczęciem programu. Znamy również zwycięzców tej edycji konkursu: I miejsce zajęła gmina Domanice z Mazowsza, II miejsce – gmina Bierawa z Opolskiego, III miejsce – gmina Krzywda z Lubelskiego. Zwycięskie samorządy zanotowały najwyższy wzrost zgłaszalności na badania profilaktyczne oraz nadesłały najciekawsze autorskie opisy projektów działań promujących profilaktykę nowotworową z wykorzystaniem nagrody głównej – 100 000 zł. Zwycięzcy otrzymali tytuł „Zdrowej Gminy” i nagrody finansowe.

Od początku trwania konkursu gmina Domanice z województwa mazowieckiego była liderem w statystykach zgłaszalności na bezpłatne badania skryningowe i ostatecznie zwyciężyła w drugiej edycji projektu, odnotowując najwyższy średni wzrost zgłaszalności na badania skryningowe w kierunku wykrywania raka piersi – 23,72%. Z kolei gmina Krzywda z województwa lubelskiego po 6 miesiącach trwania konkursu miała najwyższy średni wzrost frekwencji na badania w kierunku wykrywania raka szyjki macicy – 18,45%. Gmina Bierawa z województwa opolskiego miała jeden z najciekawszych programów działań prozdrowotnych.

Zwycięzcy II edycji konkursu Zdrowa Gmina, oprócz tytułu Zdrowa Gmina otrzymali również nagrody finansowe. Gmina Domanice za zajęcie I miejsca otrzymała 100 000 zł, gmina Bierawa za II miejsce – 50 000 zł, a gmina Krzywda za III miejsce – 25 000 zł.

Przez 6 miesięcy wśród 109 gmin z 6 województw zanotowano średni wzrost frekwencji na mammografię – 2,74% i 0,73% na cytologię. Spośród 6 województw najwyższy średni wzrost frekwencji na badania w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi odnotowano w województwie opolskim – 6,19%, a w kierunku raka szyjki macicy w województwie lubelskim – 2,10%.

Po raz drugi w historii konkursu organizacje pacjentów przyznały wyróżnienia specjalne. Federacja Stowarzyszeń „Amazonki” odznaczyła „Srebrnym Łukiem” gminę Domanice za najwyższy średni wzrost frekwencji na badania mammograficzne, a Ogólnopolska Organizacja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy „Kwiat Kobiecości” wręczyła gminie Krzywda „Złotą Perłę Mądrości” za najwyższy średni wzrost zgłaszalności na badania cytologiczne.

Ponadto w głosowaniu internetowym na stronie www.konkurszdrowagmina.pl w dniach 14-20 września br. można było zapoznać się z 12 najciekawszymi projektami zdrowotnymi nadesłanymi przez gminy i zagłosować na najlepszy z nich. Najwięcej głosów, bo aż 7299, zdobyła gmina Szelków z województwa mazowieckiego, otrzymując „Wyróżnienie Publiczności”.

więcej foto: http://www.konkurszdrowagmina.pl/galeria/zobacz_zdjecie/545

Źródło: http://www.konkurszdrowagmina.pl/artykuly/zobacz/681