Komunikat:

Zapisz się do Newslettera !!!  Podaj adres e-mail a otrzymasz wiadomość o aktualnościach na stronie.

ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO W BRZEŹCACH

 

kronika.gif                                                                                                               Przedszkole w Brzeźcach, wg słów najstarszych mieszkańców tej miejscowości istniało już przed II wojną światową.  Mieściło się  ono w budynku przy ul. Łąkowej ( obecnie Klub Młodzieżowy w Brzeźcach).W roku 1940 ukończono budowę nowego budynku przedszkola, który początkowo miał mieć inne przeznaczenie. Jednak ówczesne władze zdecydowały się na przeniesienie przedszkola do tego nowego budynku przy ulicy Rybnej, gdzie ma ono swą siedzibę do dziś.
    W czasie II wojny światowej przedszkole cały czas funkcjonowało. Uczęszczały do niego dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Pracowała z nimi „kindergertnerin” P. Scholz.
Zaraz po zakończeniu działań wojennych przedszkole na nowo rozpoczęło swoją działalność dydaktyczno-wychowawczą.
Pierwszym dyrektorem była P. Maria Grzywocz-Wolny. W kolejnych latach placówką kierowały:
  -  Jadwiga Śliwińska
  -  Irena Pyrlik
  -  Krystyna Wyszka
  -  Jadwiga Poszelężna
  -  Alicja Mykitka
    Do roku 1990 Przedszkole w Brzeźcach funkcjonowało 10 godzin dziennie . W latach 1990-2001 w placówce dzieci przebywały  9 godz. dziennie.Natomiast od roku 2001 zmniejszono godziny pracy przedszkola do 5 godz. dziennie i w takiej formie funkcjonuje do dziś.
W 1997r placówka w znacznym stopniu ucierpiała z powodu powodzi. Jednakże już od września tego roku mogła nadal funkcjonować dzięki dużemu zaangażowaniu całego personelu  w odnawianiu placówki oraz pomocy:
- Urzędu Gminy Bierawa
- Przewodniczącej Mniejszości Niemieckiej w Brzeźcach Pani E.Kuzynin.
- Organizacji "Aktion Polenhilfe EV" 
W trakcie remontu wykonanego przez Urząd Gminy Bierawa położono wewnątrz nowe posadzki, pomalowane zostało wnętrze przedszkola,oraz położono nowy dach, jednak wygląd zewnętrzny niewiele się zmienił. Natomiast dzięki dużemu zaangażowaniu i operatywności ówczesnej pani dyrektor Alicji Mykitka, udało się nawiązać współpracę m.in. z Panią Ingeborg Klein przedstawicielem "Aktion Polenhilfe EV", dzięki której wymieniono zalany i zniszczony sprzęt AGD na nowy, a efektem współpracy z Mniejszością Niemiecką było wymienienie okien. 
Od 2001r placówka jest oddziałem Przedszkola Publicznego w Bierawie
z oddziałami zamiejscowymi.
                           

 

         opracowała: mgr Alicja Mykitka

Pełną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi jej autor. 


 linia6.gif

Grupa przedszkolna z roku 1954 wraz z wychowawczyniąGrupa przedszkolna z roku 1954 wraz z rodzicami           Rok 1956 Pani Jadwiga Śliwinska-dyrektor przedszkola wśród wychowanków.Brzeźce rok1956.jpeg 

                            Rok 1998 wizyta przedstawicieli Aktion Polenhilfe EV w przedszkolu w Brzeźcach. Rok 1998 od prawej; Pani Ingeborg Klein, Pani Alicja Mykitka

linia6.gif 

Z dniem 31.08.2006r oddział ten został zamknięty ze względu na zbyt małą ilośc zgłoszonych dzieci.

 mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm