Komunikat:

Zapisz się do Newslettera !!!  Podaj adres e-mail a otrzymasz wiadomość o aktualnościach na stronie.

4-24 czerwca - Dni Walki z Rakiem

 

Nikt nie jest skazany na raka

Końcówka maja oraz trzy tygodnie czerwca, to od kilku lat dni, w których powinniśmy głębiej pochylać się nad zagrożeniem ze strony chorób nowotworowych. Te dni winny nam uświadamiać, że jeżeli nic nie zmienimy w naszym podejściu do własnego zdrowia, to wszelkie programy zdrowotne okazać się mogą jedynie przysłowiowym „wołaniem na puszczy”.

Bo walka z nowotworami polega przede wszystkim na unikaniu czynników ryzyka zachorowania, których jest niemało, ale ich unikanie przy odrobinie wiedzy a przede wszystkim woli, może być wprowadzone w czyn niemal od zaraz.

Mowa o szeroko pojmowanym zdrowym stylu życia oraz jego bardziej szczegółowej wersji, jaką jest Europejski Tydzień Walki z Rakiem. Zawiera on 11 zaleceń, których stosowanie pozwala znacząco ograniczyć ryzyko zachorowania na raka lub też wykryć niektóre typy nowotworów w bardzo wczesnym stadium. Wśród tych zaleceń, znajdują się całkiem „banalne” przepisy na zahamowanie wzrostu liczby zachorowań na raka, aczkolwiek ich merytoryczna wartość jest nie do przecenienia. Mowa m.in. o pierwszych sześciu zaleceniach Kodeksu, takich jak:

  1. Nie pal; jeśli palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących
  2. Wystrzegaj się otyłości
  3. Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne
  4. Spożywaj więcej warzyw i owoców; jedz co najmniej 5 porcji dziennie
  5. Nigdy się nie upijaj
  6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.

Współcześni badacze czynników ryzyka chorób nowotworowych nie mają wątpliwości, że zdecydowana większość zachorowań na nowotwory jest funkcją stylu życia ludzi, którzy na nie chorują. I mówią też, że nikt nie jest skazany na raka…

Trzy pierwsze punkty Kodeksu, a także punkt 5 – to w zasadzie elementarz zdrowego stylu życia, zresztą tożsamy z profilaktyką chorób układu krążenia. Ale punkt czwarty, zachęcający do jedzenia warzyw i owoców, jako dominujących w codziennym menu – jest bodajże punktem najistotniejszym z punktu widzenia profilaktyki nowotworowej.

Dlaczego rośliny (bo nie tylko owoce i warzywa, ale również zioła i nasiona) w codziennym menu są takie ważne? Otóż ich dobroczynne działanie ma przede wszystkim związek z obecnością w nich związków fitochemicznych (z łac. fito- roślina) o właściwościach nie tylko przeciwutleniających (antyoksydacyjnych), neutralizujących wolne rodniki, ale przede wszystkim mające zdolność oddziaływania na wiele procesów, hamujących rozwój raka. Mowa m.in. o usprawnianiu systemu immunologicznego, jak również blokowaniu procesu angiogenezy (tj. rozwoju naczyń krwionośnych, odżywiających guza).  Dlatego właśnie niektórzy badacze regularne spożywanie owoców i warzyw porównują do chemioterapii prewencyjnej, która zapobiega rozwojowi nowotworowych mikroguzków.

Większość roślinnych produktów spożywczych zawiera substancje przeciwnowotworowe (jak np.  bioflawonoidy, kwasy fenolowe, stilbeny, lignany), które podawane w codziennym menu wzmacniają układ odpornościowy (immunologiczny) człowieka.  A wszystko, co ten układ wzmacnia, hamuje także rozwój nowotworów.

Warto być przezornym i widzieć nie tylko początek drogi swojego dorosłego życia, ale także jej kolejne odcinki, z tymi najdalszymi włącznie…


Niedziela, 7 czerwca

„Piknik dla Zdrowia” po raz ósmy

Już po raz ósmy Opolskie Centrum Onkologii organizuje pod patronatem prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego popularny „Piknik dla Zdrowia: Chodzę, biegam - więc jestem”. Ta plenerowa impreza, organizowana w ramach Dni Walki z Rakiem (4 - 24 czerwca) już na dobre wpisała się w kalendarz opolskich spotkań rekreacyjnych, organizowanych w pierwszej dekadzie czerwca. Tym razem Piknik odbędzie w niedzielę, 7 czerwca br. w godz. 11-14 w parku przy ul. Sosnkowskiego na osiedlu Armii Krajowej w Opolu, a nagrodą główną, ufundowaną przez prezydenta Opola, będzie, jak zwykle, rower.

Przypomnijmy, że organizacja imprezy ma związek z realizacją zadań profilaktyki nowotworowej, zapisanych w  Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych, finansowanym ze środków Ministerstwa Zdrowia.

Głównym punktem Pikniku będzie bieg, przemarsz (przejazd rowerem, hulajnogą, wózkiem inwalidzkim, itp.) asfaltowymi alejkami parku po wytyczonej trasie o długości ok.1 km. Uczestnictwo w biegu upoważnia do wzięcia udziału w losowaniu wielu nagród, oprócz wymienionego roweru, m.in. profesjonalnego plecaka sportowego (nagroda przewodniczącego Rady Miasta Opola Marcina Ociepy), zestawu turystycznego z wysoko funkcjonalnym termosem wyprawowym (nagroda OCO), sprzętu sportowego (nagroda WSSE) i kilkadziesiąt innych nagród. Przewidziano też poczęstunek, m.in. napoje, owoce.

Imprezie, promującej zdrowy styl życia, a zwłaszcza aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie się, towarzyszyć będzie wiele innych atrakcji, m.in. Festyn Rodzinny z grami, zabawami i nagrodami, przygotowany przez Politechnikę Opolską, wspólny aerobic, miasteczko rowerowe dla najmłodszych, jazda konna pod kierunkiem Waldka Nowaka, pokazy wschodnich sztuk walki, a także, po raz pierwszy na Pikniku, pokaz Dog Frisbee ze stowarzyszenia przyjaciół aktywnych psów „Aport” .

Podczas pikniku będzie można uzyskać niezbędne informacje na temat bezpłatnych programów profilaktyki nowotworowej oraz uzyskać informacje w zakresie podstawowych badań diagnostyki laboratoryjnej.

Zaproszenie na Piknik organizator adresuje do wszystkich mieszkańców Opola i Opolszczyzny, bez względu na wiek i sprawność fizyczną. Mile widziani są również goście z innych regionów Polski. Serdecznie zapraszamy!