Komunikat:

Zapisz się do Newslettera !!!  Podaj adres e-mail a otrzymasz wiadomość o aktualnościach na stronie.

Październik -co ciekawego działo się w naszym przedszkolu

BIERAWA WIZYTA NA CENTARZU

W związku ze zbliżającym się Świętem Wszystkich Zmarłych 29 października dzieciaki z przedszkola w Bierawie wybrały się na cmentarz aby zapalić znicze.

 

STARE KOŹLE KISZENIE KAPUSTY

29 października dzieci z oddziału w Starym Koźlu poznały tajniki kiszenia kapusty. Miały okazję same uczestniczyć w przygotowywaniu jej. Dzieci dzielnie wyciskały ostatnie soki z kapusty, przygotowały wraz z paniami 2 wersje tego zdrowego pożywienia: jedną z marchewką, a drugą bez. Dzieci poznały różne sposoby kiszenia kapusty: ugniatania, deptania, a nawet tańczenia na kapuście, przy okazji przypomniały sobie walory żywieniowe tego warzywa.

 

BIERAWA PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

29 października w Przedszkolu w Bierawie odbyła się wyjątkowa uroczystość – Pasowanie na Przedszkolaka. W tym szczególnym dniu w obecności swoich rodziców i bliskich, dzieci stały się prawdziwymi Przedszkolakami. Pasowanie na przedszkolaka to kolejny etap okresu adaptacji dziecka do nowych warunków. Od pierwszych dni pobytu w przedszkolu, poczyniliśmy wiele starań, aby pokonać stres i zapobiec negatywnym przeżyciom małego dziecka przy przekraczaniu progu przedszkola. Dzień pasowania na przedszkolaka stał się potwierdzeniem tego, że nasza praca zaowocowała a dzieci są grzecznymi, odważnymi i prawdziwymi przedszkolaczkami. W tym uroczystym dniu dzieci zaprezentowały już to, czego nauczyły się w tak krótkim czasie: śpiewały piosenki, mówiły wierszyki a nawet zatańczyły walczyka. Po pasowaniu Pani dyrektor złożyła dzieciom życzenia aby każdy dzień spędzony w przedszkolu był dla nich radosnym i pełnym przeżywaniem dzieciństwa, a zdobywanie wiedzy było wielką przyjemnością. Dzieci otrzymały na pamiątkę dyplomy, książeczkę oraz birecik.

 

STARE KOŹLE WIZYTA MUZYKA

28.10.2015 w Przedszkolu w Starym Koźlu gościł pan Mariusz Adam, który jest muzykiem w zespole COMODO .
Dzieci miały okazję zapoznać się z brzmieniem instrumentów, ich budową, a chętni mogli nawet zagrać na nich. Okazało się, że to nie takie proste, trzeba trochę poćwiczyć.W rękach naszego gościa instrumenty wydawały wspaniałe dźwięki. Wysłuchaliśmy melodii wygrywanych na trąbce i piszczałce. Przy akompaniamencie gitary śpiewaliśmy piosenki. Pan Mariusz nauczył nas wesołej piosenki napisanej specjalnie na nasze spotkanie. Dziękujemy.

 

STARE KOŹLE WIZYTA POLICJANTA

23 października przedszkolaki w oddziale w Starym Koźlu odwiedzili wyjątkowi goście: panowie policjanci z pieskiem policyjnym. Pokazali ciekawe sztuczki, piesek zaprezentował swoją czujność i oddanie, natomiast pan policjant przeprowadził pogadankę na temat bezpiecznego zachowania przy spotkaniu z obcym zwierzątkiem.

 

BIERAWA STARSZAKI CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

Kontakt dzieci z książką od najmłodszych lat daje niewspółmierne korzyści. Czytanie dziecku na głos uczy je języka i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, przynosi wiedzę i wzorce dobrych zachowań - uczy dzieci odróżniania dobra od zła i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszym świecie, zdominowanym przez agresywne wzorce masowej kultury. W przedszkolu dzieci mają wiele możliwości obcowania z czytanym słowem, wiele zajęć opartych jest na bajkach, opowiadaniach, wierszach. Jakże inne to zajęcie jest gdy do przedszkola przychodzi rodzic by poczytać wszystkim dzieciom. Do naszej akcji włączyła się Pani Ania – mama Oliwii z grupy starszaków. Bajeczka „Sinobrody” okazała się strzałem w dziesiątkę. Dzieciaki z wielkim zaangażowaniem wsłuchiwały się w czytane słowa a także chętnie odpowiadały a pytania dotyczące utworu. Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone z wizyty tak miłego gościa a w szczególności Oliwia, która była bardzo dumna ze swojej mamusi. Dziękujemy Pani Ani za poświęcony czas i z niecierpliwością czekamy na innych ochotników.

KOTLARNIA DZIECI ROBIĄ SOK

Dnia 22 października dzieci starsze robiły w przedszkolu pyszny i zdrowy soczek owocowo- warzywny.Uczyły się poprawnego posługiwania się nożem podczas obierania jabłek,gruszek i marchewek.Musiały zachować bezpieczeństwo podczas obierania.Po obraniu i umyciu owoców i warzyw dzieci obserwowały jak powstaje soczek w sokowirówce.Były bardzo zdziwione, że sok powstaje w ten sposób. Po wykonaniu soku dzieci wraz z panią degustowały jego smak. Wszystkim bardzo smakował. Dzieci postanowiły częściej robić takie pyszne soki aby być zdrowym.

 

 

BIERAWA MALUSZKI W BIBLIOTECE

W październiku grupa Misiów z Przedszkola w Bierawie odwiedziła bibliotekę. Celem wycieczki było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie poczucia szacunku dla książek, wyrabianie u dzieci nawyku korzystania ze zbiorów biblioteki, poznanie pracy bibliotekarza oraz wzbogacenie słownictwa dzieci.
Podczas spotkania Pani Karinka opowiedziała nam o swojej pracy, zapoznała
z zasadami zachowania w bibliotece, zachęcała dzieci do przychodzenia wraz z rodzicami i wypożyczania książek. Ponadto przedszkolaki wysłuchały kilku wierszy, mogły również oglądać przeznaczone dla nich książki. Na koniec spotkania dzieci otrzymały słodki poczęstunek oraz zakładki do książek. Spotkanie odbyło się w radosnej atmosferze za co serdecznie dziękujemy. Do przedszkola wróciliśmy wszyscy w dobrych humorach.

 

 WIZYTA W BIBLIOTECE

Dn.21.10. 2015r. przedszkolaki z oddziału w Lubieszowie odwiedziły bibliotekę w Dziergowicach. Pani Lena - bibliotekarka przywitała nas serdecznie,oprowadziła po pomieszczeniach biblioteki i opowiedziała o swojej pracy.Przedszkolaki oglądały książki z bajkami, wypowiadały się nt. swoich ulubionych bohaterów bajkowych, rozwiązywały zagadki.Wypożyczyliśmy kilka książek, które będziemy czytać w przedszkolu.
Po oglądnięciu teatrzyku również przdszkolaki z oddziału w Kotlarnia  zostały zaproszone do biblioteki, gdzie zapoznały się z jej wyglądem i wyposażeniem.Dowiedziały się co trzeba zrobić aby wypożyczyć książki (założyć kartę biblioteczną ) Pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom krótką bajeczkę i poprosiła aby dzieci wykonały do niej ilustracje.Dzieci z wielkim zapałem wzięły się do roboty.Wykonały prace o jesieni, które są wywieszone w przedszkolu.Przedszkolaki postanowiły założyć sobie kartę biblioteczną i systematycznie wypożyczać książki.Były bardzo zadowolone z wizyty w bibliotece.

 

TEATRZYK DOKTOR DOLITLLE I JEGO ZWIERZĘTA

21 października grupy starsze ze wszystkich oddziałów naszego przedszkola miały możliwość obejrzeć spektakl "Doktor Dolittle i jego zwierzęta"
Spektakl teatralny poprzez kolorową scenografię, ciekawe stroje,żywą muzykę budził zaciekawienie dzieci, które z zainteresowaniem śledziły przygody doktora Dolittle i jego zwierząt. Bardzo podobał się dzieciom doktor, który leczył chore zwierzątka.Przyglądały się z uwagą jak On to robi (daje zastrzyk, wyciąga drzazgę z bolącej łapy lwa, leczy chore małpki itp. Brały także czynny udział w przedstawieniu - wiosłowały, jechały po pustyni,wołały chore zwierzątka.Aktorzy zachęcali dzieci do aktywnego udziału w przedstawieniu, co spotkało się z aplauzem przedszkolaków i uczniów.

 

KOTLARNIA LEKCJA MUZYCZNA

Realizując zadania planu rocznego w październiku na zajęciu muzycznym pani Krysia zapoznała dzieci z wyglądem i funkcjonowaniem instrumentu muzycznego jakim jest akordeon.Opowiedziała im jak działa poszczególna część instrument,wytłumaczyła jak nazywają się części akordeonu ( klawisze, basy, miech ). Na prośbę przedszkolaczków pani zagrała kilka utworów.Dzieci z zainteresowaniem i uwagą słuchały gry, która bardzo im się podobała o czym świadczyły gromkie brawa.Pani Krysia wytłumaczyła dzieciom co to jest gama,jak wyglądają i jak się nazywają poszczególne nuty.
Dzieci nauczyły się śpiewać gamę ,czyli osiem dźwięków śpiewanych jeden po drugim.Podczas zajęć muzycznych dzieci wykonują także różne instrumenty muzyczne tj. grzechotki, kołatki,porównują ich brzmienie.Dzieci uczą się też łatwych tańców-poleczki, marsza.Starszaki bardzo lubią zajęcia muzyczne, chętnie śpiewają i tańczą.

 

KOTLARNIA -CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

16 października Przedszkole w Kotlarni odwiedziła mama jednego z przedszkolaków i przeczytała dzieciom bajkę pt."Ołowiany żołnierzyk". Dzieci w wielkim skupieniu słuchały bajeczki i wypowiadały się na jej temat.Starszaki w podziękowaniu narysowały ilustracje do bajki i podarowały mamie.Mamy nadzieję, że biorąc przykład, inni rodzice będą chętnie czytać bajki dzieciom.

BIERAWA-MALUCHY- CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Nasze „zabiegi”, aby zachęcić dzieci do kontaktu z książką będą miały ogromne znaczenie w ich dalszej nauce i uczestnictwie w kulturze. Częste czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca ich wiedzę o świecie jednocześnie kształtując wrażliwość moralną. W dzisiejszych czasach zdominowanych przez telewizję i komputery chwile poświęcone na wspólne czytanie książek w rodzinie pozwalają tworzyć atmosferę ciepła, intymności, wzajemnej bliskości, a dorosłym dodatkowo dostarczają momentów, kiedy można odpocząć od pośpiechu i codziennych spraw. Dlatego też i w tym roku również nasze Przedszkole wspiera akcję „Cała Polska czyta dzieciom”,a bajki czytają nie tylko panie ale również ochotnicy. Jako pierwsza zgłosiła się do nas mama Bruna z grupy maluszków. Przeczytała bajeczkę „Pies i kotka”. Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały pouczającej historii. Serdecznie dziękujemy Pani Izie za umilenie czasu maluszkom i z niecierpliwością czekamy na kolejnych ochotników.

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14 października to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty, ponieważ w tym dniu obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. We wszystkich oddziałach naszego przedszkola nasze dzieciaki również chciały podziękować swoim ukochanym paniom i pracownikom przedszkola za trud włożony w ich wychowanie.
W Bierawie przedszkolaki zaprosiły wszystkich pracowników naszego oddziału, przedstawicieli władz oraz emerytów na krótki program artystyczny oraz wręczyli im własnoręcznie zrobione upominki.
W Kotlarni dzieci starsze przedstawiły krótki program artystyczny dla gości, złożyły życzenia i obdarowały wszystkie panie przygotowanymi prezentami.Po występach goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przy kawie.W miłej atmosferze wszyscy spędzili czas.

BIERAWA ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

9 października w Przedszkolu w Bierawie obchodziliśmy Dzień Pieczonego Ziemniaka. Świętowanie rozpoczęliśmy wykopaniem wcześniej posadzonych ziemniaków w przedszkolnym ogródku. Następnie pozbieraliśmy „zagubione kartofelki” na przedszkolnym placu zabaw, które wykorzystaliśmy do wspólnych zabaw. Cóż byłoby to za święto bez zasmakowania pieczonych ziemniaczków- przedszkolaki prosili o dokładki. Na zakończenie dzieciaki zamieniły kartofelki w warzywne stworki.

linia jesień.gif

BIERAWA MALUCHY ROBIĄ SAŁATKĘ