Komunikat:

Zapisz się do Newslettera !!!  Podaj adres e-mail a otrzymasz wiadomość o aktualnościach na stronie.

Pływadło 2016!

Znane jest już hasło tegorocznego spływu pływadeł. Z propozycji zgłoszonych w konkursie organizatorzy wybrali „1050 lat chrztu uczcić chcemy, z weselem Odrą i Rudą płyniemy”.        

- W haśle zawierają się wszystkie trzy elementy, które będą charakterystyczne dla spływu pływadeł w tym roku. Po pierwsze symboliczna rocznica przyjęcia przez Polskę chrześcijaństwa. Po drugie radosny orszak weselny z Mieszkiem i Dobrawą na czele. Po trzecie nazwa rzeki Rudy, symbolizującej przyłączenie się Rybnika do naszego spływu – mówi pomysłodawca Bronisław Piróg.

Kolorowa i hałaśliwa kawalkada spłynie Odrą z Raciborza i Rudą z Rybnika do Kędzierzyna-Koźla w dniach 18 i 19 czerwca. Część rudzka z uwagi na stan rzeki jest przewidziana dla kajakarzy. Pływadła i inne jednostki pływające wyruszą zaś tradycyjnie z Raciborza. Tym razem zwyczajowy wystrzał armatni w samo południe poprzedzi ceremonia chrztu Mieszka I, po której orszak weselny ruszy w dół rzeki.

Raciborscy organizatorzy przygotowali też niespodziankę dla załóg pływadeł, które już w piątek będą się wodować przy moście Zamkowym. Po sąsiedzku, na zamkowym dziedzińcu zaśpiewa tenor Marek Torzewski, a nad rzeką zostanie przeprowadzony pokaz pirotechniczny.

Po hucznym powitaniu i zaślubinach w Turzu oblubieńcy staną na noc poślubną na przystani Dziergowice-Przewóz. Stąd 19 czerwca książęca para ruszy do Koźla. Tu na przystani „Szkwał” władcy obejmą okoliczne włości w swoje posiadanie, a poddani uczczą ten fakt radosnym tańcem rogacza. Nietrudno odgadnąć, że nawiązuje on z kolei do herbu Kędzierzyna-Koźla. Zdradzimy jeszcze tylko, że z pomysłem bicia rekordu w tej nietypowej dyscyplinie zgłosiła się do urzędu miasta jedna z organizacji pozarządowych. Na czym mają ów sławetny taniec i bicie rekordu polegać w szczegółach, dowiemy się w późniejszym terminie.

Nie zmieniły się wymagania co do pływadeł – mają bezpiecznie dowieźć swoje załogi do celu. Wszelka fantazja co do konstrukcji i stroju – jak zwykle mile widziana. Czasy piastowskie są sugerowane, ale nie obowiązkowe. Jak co roku organizatorzy spływu – nadodrzańskie samorządy – nagrodzą najładniejsze pływadła. Pula nagród wynosi 12 tys. zł.

Organizatorzy apelują, żeby wodowania pływadeł w Raciborzu dokonać 18 czerwca do godz. 11.30. Rejestracja będzie się odbywać w godz. 9.-11. Wszelkie potrzebne dokumenty do zgłoszenia załogi opublikowane zostaną już wkrótce.

 

źródło: http://www.kedzierzynkozle.pl/strona/odra-rzeka-integracji-europejskiej-plywadlo-2016