Komunikat:

Zapisz się do Newslettera !!!  Podaj adres e-mail a otrzymasz wiadomość o aktualnościach na stronie.

EkoLOGICZNA gmina. Ogrzewamy z głową

Zał. 1 Ekologiczna_gmina_logo_300dpi alfa.png

 

Gmina Bierawa będzie uczyć, jak ogrzewać ekologicznie i tanio

 

Dobre paliwo, sprawny piec, fachowa obsługa – to najskuteczniejszy sposób na ogrzanie domu i likwidację niskiej emisji, czyli szkodliwych pyłów powstających w trakcie spalania śmieci i złej jakości węgla. Gmina Bierawa przystąpiła do projektu „EkoLOGICZNA gmina. Ogrzewamy z głową”, którego celem jest edukacja w zakresie ekologicznych metod ogrzewania.

W Gminie Bierawa mieszkańcy w większości ogrzewają swoje domy indywidualnymi źródłami ciepła, w tym piecami węglowymi. W każdym sezonie zimowym pojawia się problem niskiej emisji, czyli szkodliwych pyłów i gazów powstających w efekcie spalania złej jakości węgla
i śmieci w starych, nieefektywnych piecach. Niska emisja nie pozostaje bez wpływu na zdrowie – zwiększa ryzyko chorób nowotworowych, powoduje mutacje DNA, a nawet bezpłodność. Efekty jej działania można zaobserwować po kilku latach, jak i natychmiast – pojawiają się wtedy ból głowy, kaszel, duszności czy pieczenie oczu.

Mieszkańcy często nie zdają sobie sprawy, jak bardzo jest to szkodliwe dla naszego zdrowia, już nie wspominając o całym środowisku czy nawet infrastrukturze – kwaśne deszcze, to przecież również efekt spalania odpadów w piecach.

Jednak sposobem, aby mieszkańcy przestali używać złej jakości węgla nie jest zakaz jego spalania. Po pierwsze przemawia za tym ekonomia – węgiel to zdecydowanie najtańsze źródło ciepła. Po drugie zdrowy rozsądek i ekologia – dobrze spalany węgiel jest paliwem wydajnym i przyjaznym dla środowiska. Z samym problem niskiej emisji może uporać się za to wdrożenie odpowiednich programów edukacyjnych pokazujących jak korzystać z węgla. Dlatego przyłączenie się do 29 gmin i miast, w tym Gminy Bierawa, do programu „EkoLOGICZNA Gmina” nie jest przypadkowe.

Jak do tego doszło? W październiku br. Pan Roman Skotarczyk, wypełnił ankietę dostępną na Platformie Producentów Urządzeń Grzewczych na Paliwa Stałe, w której opisał działania podejmowane przez naszą gminę na rzecz ochrony środowiska. Była ona częścią projektu, która ma na celu edukację w zakresie ekologicznych metod ogrzewania oraz popularyzowania ekologicznych zachowań. Grupa Ekspertów ocenia otrzymane ankiety i w ten sposób Gmina Bierawa stała się Gminą Eko. Certyfikat odebrał Pan Wójt z rąk Pana Pawła Arczyńskiego – przedstawiciela organizatorów.

Jako Gmina,  będziemy podejmować szereg działań ekologicznych. Jednym z nich jest udział w  programie „EkoLOGICZNA Gmina”. Jesteśmy uczestnikiem tej kampanii i będziemy edukować w zakresie właściwego wykorzystywania takich źródeł ciepła jak węgiel, pelet oraz drewno do ogrzewania domów jednorodzinnych, a także rozpowszechniać rozwiązania ekologiczne, przekładające się równocześnie na obniżanie kosztów ogrzewania.

Organizatorem kampanii jest Platforma Producentów Urządzeń Grzewczych na Paliwa Stałe wraz z Polską Izbą Ekologii. Swoim patronatem kampanię objęli: Ministerstwo Energii, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla.

Więcej informacji na stronie kampanii: ogrzewamyzglowa.pl

 

20161129_101450.jpeg

Screen Shot 12-01-16 at 08.14 AM.png