Komunikat:

Zapisz się do Newslettera !!!  Podaj adres e-mail a otrzymasz wiadomość o aktualnościach na stronie.

icf2018

www.icf2018.pl

 

Screen Shot 12-05-17 at 11.59 AM 004.png

Screen Shot 12-05-17 at 11.59 AM 001.png

 

Będzie o nas głośno!

Rok 2018 w całej naszej gminie, a szczególnie w Lubieszowie to, za sprawą naszych czworonożnych przyjaciół, rok wielkiego wydarzenia World Championships ICF 2018 w dniach 5-7 października 2018r. czyli I Mistrzostwa Świata federacji ICF Canicross, Bikejoring i Scooter. W pierwszy weekend października przyszłego roku, nasze rodziny, zawodnicy, kibice oraz wszyscy miłośnicy psów, spędzą piękne sportowe chwile w uroczej scenerii lasów i nadodrzańskich terenów.

            Skrót ICF, jak i same nazwy konkurencji niewiele nam mówią. Spróbujemy przybliżyć nieco tę dyscyplinę sportu. Pasjonująca jest sama historia wyścigów psich zaprzęgów. Sięga czasów,  „gorączki złota” na Alasce. Głównym miastem, do którego ściągali poszukiwacze złota, było miasto Nome. Ze względu na panujące zimowe warunki atmosferyczne, często pozostawało ono odcięte od świata. Do transportu ludzi oraz towarów wykorzystywano wówczas pracę psich zaprzęgów. Naturalnie i bardzo szybko zrodził się pomysł, aby psie zaprzęgi, na co dzień pracujące przy przewożeniu towarów, zaczęły się ścigać. Tym sposobem członkowie zawiązanego w Nome klubu, w 1908 roku zorganizowali pierwsze wyścigi psich zaprzęgów. Jednak najsłynniejszy do dziś, wyścig psich zaprzęgów, odbył się o życie - w styczniu 1925 roku. Wtedy to w Nome wybuchła epidemia błonicy, która szczególnie zagraża życiu dzieci. Jedynym lekiem była surowica dostępna w mieście oddalonym o prawie 1100 km. Życie dzieci zawierzono 20 wybranym mężczyznom - maszerom prowadzącym psie zaprzęgi. Nie zważając na szalejącą wokół burzę i siarczysty mróz dochodzący do -50 stopni, w niecałe 128 godzin pokonali dystans bagatela 1084 km! Na pamiątkę wydarzeń, corocznie jest rozgrywany wyścig Iditarod – uznawany za najbardziej prestiżowy na świecie. O psie, który wtedy uratował całą społeczność Nome przed śmiercią można przeczytać tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Balto, a pomnik na jego cześć postawiono w nowojorskim Central Parku.

            W Polsce podobne wyścigi zorganizowano po raz pierwszy w 1991 roku w Szczypiornie koło Pomiechówka. Wówczas wzięło w nich udział dziewięciu zawodników. Od lutego 2005 roku funkcjonuje Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów (PZSPZ). W dniu dzisiejszym skupia 28 organizacji lokalnych i sekcji klubowych.

Międzynarodowa Federacji Canicross (dziś w skrócie ICF) powierzyła Polskiemu Związkowi Sportu Psich Zaprzęgów organizację Mistrzostw Europy w październiku 2011 roku na Górze Św. Anny, gdzie w dyscyplinach canicross (biegacz przełajowy z psem) oraz bikejoering (kolarz na rowerze z psem) rywalizowało wtedy ok. 300 zawodników z 15 krajów.

Przyszłoroczne konkurencje to między innymi Bikejoering, gdzie w rolach głównych występują  kolarz górski i pies, połączeni elastyczną linką. Dobry pies sportowy potrafi dodać 20-30% „mocy” kolarzowi. Czym trudniejszy jest teren, tym większa pomoc ze strony czworonoga. Maksymalna prędkość to Uwaga! ok. 50 km/h. Bardziej znaną konkurencją jest Canicross. Pies wtedy wspomaga wytrawnego biegacza i potrafi niewiarygodnie zwiększyć jego tempo biegu. Nowością jest Scooter, czyli konkurencja, w której zawodnicy ścigają się na specjalnych wózkach-hulajnogach z jednym psem. Połączeni są elastyczną liną z amortyzatorem.

Lubieszów to miejsce znane i szczególne w historii zawodów zaprzęgowych, gdyż zawody takie odbywają się tam już od kilku lat. Mistrzostwa Świata ICF 2018, o charakterze międzynarodowym, zapowiadają się wspaniałą imprezą rodzinną i sportową. Szacuje się udział ok. 700 zawodników i obecność blisko 3 tysięcy widzów.

Gmina Bierawa, przy nieodzownym wsparciu Sekcji Sportów Psich Zaprzęgów CZE – MI, działającej przy LZS „Odrzanka” Dziergowice, ma zaszczyt współorganizacji tych zawodów.

Oficjalną nominację wraz z flagą organizacji ICF (International Canicros & Bike-Joering Federation) odebrała polska delegacja z Panem Wójtem Krzysztodem Ficoniem na czele, podczas tegorocznej edycji tej imprezy w Santa Maria Maggiore w weekend 13 – 15 października.

 

Więcej informacji o sporcie zaprzęgowym w Polsce można znaleźć na stronie PZSPZ: www.mushing.pl. Z nowym rokiem planowane jest również uruchomienie domeny www.icf2018.pl, która będzie oficjalną stroną internetową Mistrzostw. Do tej pory serdecznie zapraszamy na www.bierawa.pl oraz na profil społecznościowy na Facebooku sekcji CZE-MI

 

                                                                                                                      Katarzyna Kostka

 

 

 

Screen Shot 12-05-17 at 11.59 AM 003.png

Screen Shot 12-05-17 at 11.59 AM 002.png

Zdjęcia: Kita Gosia