Komunikat:

Zapisz się do Newslettera !!!  Podaj adres e-mail a otrzymasz wiadomość o aktualnościach na stronie.

My village in three dimensions,

Moja wieś w trzech wymiarach - pod takim hasłem promowano partnerskie projekty z naszej gminy. Gdzie? W Brukseli. W miniony weekend odbyła się tam konferencja z okazji 10 - lecia Europejskiej Sieci na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich pod nazwą Inspirująca wiejska Europa, na którą zaproszono kilkaset osób z całej Europy.

Podczas konferencji zaprezentowano tylko pięć projektów partnerskich wybranych przez specjalnie powołaną komisję. Jednym z nich jest inicjatywa z terenu Gminy Bierawa.

- To w zasadzie trzy projekty, które realizowaliśmy od 2016  roku z partnerami – mówi wójt gminy Krzysztof Ficoń. – Wszystkie one miały zaktywizować mieszkańców gminy  - przez poznawanie lokalnych tradycji, a także przez lepsze poznawanie naszych miejscowości.

Te projekty to: „Z babci szafy wyciągnięte – dawniej i dziś”, „O mojej wsi piórem” oraz „Moja gmina w obiektywie”. Wszystkie zostały dofinansowanie z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich dla województwa opolskiego – w sumie prawie 67 tysięcy złotych.

 

Zaczęło się od igły i nitki....

- Zaczęliśmy od projektu… warsztatów krawieckich – opowiada wójt Ficoń. – Zaprosiliśmy do współpracy ośrodki kultury i parafie z naszej gminy i zaproponowaliśmy dzieciom, młodzieży i seniorom wspólną pracę w ramach takich warsztatów. Starsi mogli przekazać swoją wiedzę nt. krawiectwa i noszonych dawniej strojów, młodzi mogli porównać ubiory noszone dawniej i dziś. To była także okazja do poznania przez najmłodszych tradycyjnych dla naszego regionu strojów – dodaje Krzysztof Ficoń.

Dzięki nieocenionym Paniom prowadzącym, młodzi dokonywali przeróbek krawieckich zebranych ubrań i tworzyli z nich nowe, letnie stroje. Swoją kreatywność zaprezentowali na dwóch pokazach mody!

- Projekt pokazał, jak wiele fantazji i wyobraźni mają nasi młodzi mieszkańcy gminy. Osoby starsze z kolei okazały się nie tylko skarbnicą wiedzy o dawnym świecie, ale i wspaniałymi nauczycielami krawiectwa, szydełkowania czy robótek na drutach. Nie bez znaczenia jest także to, że warsztaty uczyły młodych przy okazji tego, co im się przyda na rynku pracy – czyli inicjatywy i przedsiębiorczości – mówi wójt.

 

... potem pojawił się długopis....

Kolejny projekt to inicjatywa Nowej Gazety Lokalnej, która postanowiła zrealizować projekt z Gminą, jako partnerem. Chcieli w ten sposób zachęcić młodzież szkolną do spędzania czasu w inny sposób, niż przed komputerem. Jak?

Dziennikarze Lokalnej zaproponowali przeprowadzenie cyklu warsztatów dziennikarskich wśród uczniów IV - VII szkół z terenu gminy Bierawa, które prowadzone były przez profesjonalistę w tym zakresie. Zachęcone programem i ogłoszonym konkursem na najlepsze opowiadanie, dzieciaki stworzyły ponadczasowa broszurkę! Mogliśmy przeczytać wspaniałe opowiadania o bezpiecznym i ekologicznym rolnictwie.

Nie bez powodu więc, projekt ten znalazł się w publikacji Ministerstwa, jako dobra praktyka.


... a wszystko udało się uwiecznić w obiektywie.

Najświeższą inicjatywą były warsztaty fotograficzne. Ponad dwustu uczniów wzięło udział w warsztatach fotograficznych, ogłoszony został konkurs fotograficzny, a jego zwieńczeniem był folder z najciekawszymi ujęciami wybranymi zarówno z prac konkursowych, jak i z efektów pracy na warsztatach. Projekt zakończyła przepiękna wystawa jesienią 2018 roku.

- To kolejny projekt, który zaktywizował mieszkańców gminy – cieszy się Krzysztof Ficoń,

 

Tu możesz śledzić informacje na ten temat:

https://www.facebook.com/121003394712664/photos/a.121528901326780/1676889332457388/?type=3&theater

https://enrd.ec.europa.eu/news-events/news/rural-inspiration-awards-meet-winners-0_en

https://www.facebook.com/ENRDCP/

https://twitter.com/ENRD_CP

Ulotka do pobrania:

PDFulotka z CDR-1.pdf (364,52KB)

Warsztaty krawieckie   https://bierawa.pl/4428/mali-modele.html

Warsztaty fotograficzne